POPRZEDNIE EDYCJE

Ogółem w ramach czterech edycji projektu zrealizowanych w latach 2012-2016 swoje kompetencje finansowe zwiększyło ponad 10500 osób w wieku 50+. Spotkania były realizowane w 465 placówkach na terenie całej Polski.

Więcej o ostatniej (czwartej) edycji projektu…

IV edycja projektu była realizowana na terenie całej Polski w okresie 15.09.2015-15.07.2016. Uczestniczyło w niej 95 bibliotek z 15 województw (95 gmin), a jako wspierający bibliotekarzy gminnych – opiekunowie regionalni z 10 wojewódzkich bibliotek publicznych. Bibliotekarze zorganizowali spotkania edukacyjne dla ponad 2100 osób starszych. Wzorem lat ubiegłych do projektu zostały zaproszone gminne biblioteki publiczne z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z miast do 20 tysięcy mieszkańców.

Szkolenia dla bibliotekarzy

W tej edycji projektu cykl szkoleń dla bibliotekarzy składał się z webinariów, szkoleń
stacjonarnych oraz regionalnych spotkań konsultacyjnych. Ponadto bibliotekarze byli
zobowiązani do wykonania kursów e-learningowych – ćwiczebnie kursu „O finansach….
w bibliotece”, który następnie realizowali z uczestnikami spotkań edukacyjnych oraz kursu „Dla prowadzących zajęcia O finansach… w bibliotece”.

Webinaria wprowadzające odbywały się od października 2015, wszystkie nagrania i materiały są dostępne tutaj. Webinaria stanowiły uzupełnienie i rozszerzenie treści przekazywanych na szkoleniach stacjonarnych. Dzięki webinariom istniała możność odpowiedzi na pytania nurtujące bibliotekarzy, którzy prowadzili kursy. Forma webinarium zakłada kontakt z uczestnikami, możliwość zadawania pytań ekspertowi a także dawała możliwość samodzielnego powtórzenia materiału dzięki publikacji nagrań. Oprócz webinariów wprowadzających odbyły się webinaria obejmujące różne aktualne zagadnienia dotyczące edukacji finansowej i ekonomicznej.

Kurs e-learningowy dla prowadzących składał się z 5 modułów obejmujących zagadnienia edukacji osób dorosłych, w szczególności starszych oraz edukacji ekonomicznej, a także wskazówki dotyczące organizowania i prowadzenia spotkań:

I. Badanie potrzeb użytkowników bibliotek w zakresie edukacji ekonomicznej
II. Rekomendacje dotyczące planowania spotkań edukacyjnych w bibliotekach
III. Wybrane zagadnienia metodologii uczenia dorosłych
IV. Kontynuacja edukacji finansowej w bibliotekach po zakończeniu projektu
V. Sprawdzian końcowy wiedzy dla prowadzących spotkania edukacyjne „O finansach…”

W ramach projektu łącznie zrealizowano 20 dni szkoleń stacjonarnych (120 godzin), w których uczestniczyło 185 bibliotekarzy.

Również odbyło się 11 regionalnych spotkań konsultacyjnych (44 godziny), w których uczestniczyły 172 osoby.

Wsparcie bibliotek biorących udział w projekcie

Na zakończenie cyklu szkoleniowego bibliotekarze otrzymali certyfikaty.  Bibliotekarze z bibliotek uczestniczących w projekcie otrzymali również pomocne materiały – przetestowane w ramach poprzednich edycji projektu i zaktualizowane na potrzeby IV edycji:

  • scenariusze spotkań dla osób starszych do wykorzystywania także po zakończeniu projektu,
  • kurs e-learningowy – do wykorzystywania podczas spotkań z kolejnymi użytkownikami.

Konkurs na dobre praktyki

Dla bibliotek uczestniczących w projekcie oraz dla uczestników kursów został zorganizowany konkurs na najciekawsze i najskuteczniejsze spotkania z mieszkańcami (pociągające za sobą konkretne efekty jak np. założenie konta bankowego online, opracowanie budżetu domowego, samodzielne prowadzenie firmy czy finansów osobistych itp.) przeprowadzone według przekazanych scenariuszy.

Seminarium podsumowujące projekt

Na zakończenie projektu w Warszawie odbyło się eksperckie seminarium podsumowujące. W ciągu dwóch dni odbywały się warsztaty, dyskusje i spotkania a także wizyta w nowootwartym Centrum pieniądza NBP, które zrobiło duże wrażenie na bibliotekarzach. Przy okazji bibliotekarze zwiedzili historyczną warszawską dzielnicę bankową w rejonie ulic Kredytowej i Czackiego.

Pierwszy dzień seminarium poświęcono podsumowaniu wyników projektu a drugi skoncentrowany był na przyszłości edukacji finansowej w bibliotekach.

W czasie seminarium zostały ogłoszone także wyniki konkursu na najlepszą historię uczestnika kursu „O finansach… w bibliotece”.

Laureaci konkursu:

I miejsce

  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Trzebini, woj. małopolskie

Inspiracja pt.: „Seniorzy jak Orły…, czyli świat finansów w Chełmku”

II miejsce

  • Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku, woj. małopolskie

Inspiracja pt.: „Seniorzy jak Orły…, czyli świat finansów w Chełmku”

III miejsce

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, woj. warmińsko-mazurskie

Inspiracja pt.: „Pewne jak w banku”

Wyróżnienia

Wyróżnienie specjalne FRSI

Wypowiedź Pani Haliny z Chrzanowa:

„Będąc uczestnikiem kursu komputerowego „Nie bój się mychy” usłyszeliśmy ofertę uczestnictwa w kursie ”O finansach w bibliotece”. Prowadząca Ania wprowadzała nas w tajniki finansów z dużą cierpliwością i spokojem, chociaż niektóre tematy wymagały czasami kilkukrotnych powtórzeń.
Podczas zajęć mieliśmy przerwy na „wietrzenie głów”, byliśmy dokarmiani i pojeni, aby nie stracić sił do nauki. Ania potrafiła zachęcić nas do korzystania z Internetu i oswoiła go na tyle, że wiem już jak zaplanować budżet domowy, jak uniknąć „wpadki” przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych. Kurs był dla mnie bodźcem do działania, zachęcił i dodał odwagi, aby wreszcie korzystać z bankowości internetowej. Zaczęłam również robić zakupy przez Internet korzystając z porównywarki cen czy szukając opinii o produkcie. Do zobaczenia na Skypie lub Facebooku.”

Wypowiedź Pani Józefy z Włodawy:

„Zdecydowałam się na uczestnictwo w tym kursie kierowana chęcią spotkania się z ludźmi w moim wieku. Spędzając czas w miłej atmosferze nieświadomie nabyłam nowe umiejętności. Przekonałam się o tym podczas wyjazdu na wakacje, kiedy przypomniałam sobie nagle o rachunku do zapłacenia. Pani w recepcji hotelu pozwoliła mi skorzystać z komputera. Po raz pierwszy, samodzielnie wykonałam płatności za pośrednictwem elektronicznego konta. Zobaczyłam dumę w oczach córki, kiedy opowiedziałam jej o tym po powrocie!”

***

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s