POPRZEDNIE EDYCJE

Ogółem w ramach trzech dotychczas zrealizowanych edycji projektu zwiększyło swoje kompetencje finansowe ponad 6400 osób 50+, a spotkania były realizowane w 274 bibliotekach z 15 województw.

Dwie pierwsze edycje projektu były realizowane w latach 2012-2013 w województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Do udziału w III edycji projektu (realizowanej w 2014 roku) zaprosiliśmy gminne biblioteki publiczne z całej Polski, z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast do 20 tysięcy mieszkańców.

Więcej o ostatniej (trzeciej) edycji projektu…

W ramach 3. edycji projektu – realizowanej w okresie 24.12.2013-31.12.2014 – 2445 osób 50+ wraz z towarzyszącymi im osobami 35+ zostało przeszkolonych z zakresu edukacji finansowej na kursie zrealizowanym przez 113 bibliotek z 15 województw. Kurs obejmował pięć 3-godzinnych spotkań dot. domowych finansów i był realizowany w wersji podstawowej oraz (pilotażowo, w 11 bibliotekach) w wersji rozszerzonej – dla uczestników posiadających większą wiedzę i umiejętności wyjściowe. Pracownicy bibliotek zostali przygotowani do prowadzenia tych zajęć podczas szkoleń: 128 osób wzięło udział w szkoleniach stacjonarnych oraz 103 osoby w kursie e-learningowym.

Szkolenia dla bibliotekarzy

W III edycji projektu zostały realizowane dwie ścieżki szkoleń dla pracowników bibliotek biorących udział w projekcie:

 • dla pracowników bibliotek, które uczestniczyły w I lub II edycji projektu („biblioteki-absolwenci”) w formie szkolenia online „Dla prowadzących spotkania w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”,
 • dla pracowników bibliotek, które nie brały dotychczas udziału w projekcie „O finansach… w bibliotece” w formie 3-dniowego szkolenia stacjonarnego.

Uczestnicząc w szkoleniu prowadzonym przez ekspertów ds. edukacji ekonomicznej dwie osoby z każdej biblioteki biorącej udział w projekcie nauczyły się:

 • jak organizować spotkania z zakresu edukacji ekonomicznej w bibliotece,
 • jakie narzędzia związane z finansami, bankowością i oszczędzaniem pieniędzy dostępne są w Internecie,
 • jak korzystać z przygotowanych na potrzeby projektu narzędzi – kursów e-learnignowych, scenariuszy spotkań,
 • jak komunikować się z osobami starszymi, by zachęcić ich do udziału w spotkaniach (komunikowanie korzyści z udziału w spotkaniach na temat finansów),
 • jakich zasad etycznych należy przestrzegać w trakcie realizacji projektów dotyczących edukacji finansowej,
 • podstawowych pojęć związanych z bankowością i finansami.

Cykl szkoleniowy dla bibliotekarzy uzupełniła seria webinariów (wyemitowanych w okresie 29.04-17.06.2014). Kierowaliśmy je przede wszystkim do bibliotekarzy po raz pierwszy próbujących swych sił w projekcie a także do bibliotek realizujących w ramach pilotażu kurs „O finansach… w bibliotece” na poziomie rozszerzonym.

 Wsparcie bibliotek biorących udział w projekcie

Bibliotekarze z bibliotek uczestniczących w projekcie otrzymali również pomocne materiały – przetestowane w ramach poprzednich edycji projektu i zaktualizowane na potrzeby III edycji:

 • scenariusze spotkań dla osób starszych do wykorzystywania także po zakończeniu projektu,
 • kurs e-learningowy – do wykorzystywania podczas spotkań z kolejnymi użytkownikami.

W III edycji projektu „O finansach… w bibliotece” wprowadzone zostały pilotażowo także scenariusze spotkań edukacyjnych o tematyce rozszerzonej w stosunku do spotkań kursu e-learningowego „O finansach… w bibliotece” – dla uczestników posiadających już pewną wiedzę i umiejętności o prowadzeniu domowych finansów.

Konkurs na dobre praktyki

Dla bibliotek uczestniczących w projekcie oraz dla uczestników kursów został zorganizowany konkurs na najciekawsze i najskuteczniejsze spotkania z mieszkańcami (pociągające za sobą konkretne efekty jak np. założenie konta bankowego online, opracowanie budżetu domowego, samodzielne prowadzenie firmy czy finansów osobistych itp.) przeprowadzone według przekazanych scenariuszy.

Seminarium podsumowujące projekt

Na zakończenie projektu odbyło się w Warszawie seminarium podsumowujące działania w projekcie. Gościny udzieliła nam Mediateka Start-Meta – Filia Biblioteki Publicznej im. S. Staszica w Dzielnicy Bielany. Przez dwa dni 100 bibliotekarzy realizujących kursy „O finansach… w bibliotece” w swoich miejscowościach dzieliło się wiedzą i doświadczeniem.

Były także warsztaty, podczas których można było doskonalić swoje umiejętności w prowadzeniu kursu, a także w posługiwaniu się narzędziami online ułatwiającymi realizowanie projektów na odległość.

Sesja dobrych praktyk bibliotek realizujących spotkania edukacyjne dla osób starszych z zakresu edukacji finansowej w ramach projektu była przeprowadzona w formie webinarium – dostępnym tutaj.

W czasie seminarium zostały ogłoszone także wyniki konkursu na najlepszą historię uczestnika kursu „O finansach… w bibliotece”. Nagrody i wyróżnienia – sprzęt i akcesoria komputerowe, ekspres do kawy, karty do Empik – otrzymało 11 bibliotek oraz 11 uczestników spotkań, którzy zdecydowali się opowiedzieć swoje historie przedstawione przez bibliotekarzy w formie filmików lub prezentacji. Autorzy nagrodzonych historii – uczestnicy spotkań edukacyjnych w bibliotekach byli także obecni na seminarium. Historie te są dostępne online – w serwisie YouTube lub SlideShare.

Laureaci konkursu:

I miejsce

 • Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich, woj. wielkopolskie
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury. Biblioteka w Koziegłowach, woj. śląskie

Film z Gorzyc Wielkich:

Prezentacja z Koziegłów dostępna jest tutaj.

II miejsce

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Złotoryi, woj. dolnośląskie

Film ze Złotoryi:

III miejsce

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Sławkowie, woj. śląskie
 • Biblioteka Publiczna w Sławie, woj. lubuskie

Film ze Sławkowa:

Film ze Sławy:

Wyróżnienia

 • Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, woj. małopolskieMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, woj. warmińsko-mazurskie
 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, woj. małopolskie
 • Biblioteka Publiczna w Zielonkach, woj. małopolskie

Film z Chełmka:

Film z Węgorzewa:

Prezentacja z Wieliczki dostępna jest tutaj.

Film z Zielonek:

Wyróżnienie specjalne FRSI

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, woj. małopolskie
 • Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, woj. lubelskie

Wypowiedź Pani Haliny z Chrzanowa:

„Będąc uczestnikiem kursu komputerowego „Nie bój się mychy” usłyszeliśmy ofertę uczestnictwa w kursie ”O finansach w bibliotece”. Prowadząca Ania wprowadzała nas w tajniki finansów z dużą cierpliwością i spokojem, chociaż niektóre tematy wymagały czasami kilkukrotnych powtórzeń.
Podczas zajęć mieliśmy przerwy na „wietrzenie głów”, byliśmy dokarmiani i pojeni, aby nie stracić sił do nauki. Ania potrafiła zachęcić nas do korzystania z Internetu i oswoiła go na tyle, że wiem już jak zaplanować budżet domowy, jak uniknąć „wpadki” przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych. Kurs był dla mnie bodźcem do działania, zachęcił i dodał odwagi, aby wreszcie korzystać z bankowości internetowej. Zaczęłam również robić zakupy przez Internet korzystając z porównywarki cen czy szukając opinii o produkcie. Do zobaczenia na Skypie lub Facebooku.”

Wypowiedź Pani Józefy z Włodawy:

„Zdecydowałam się na uczestnictwo w tym kursie kierowana chęcią spotkania się z ludźmi w moim wieku. Spędzając czas w miłej atmosferze nieświadomie nabyłam nowe umiejętności. Przekonałam się o tym podczas wyjazdu na wakacje, kiedy przypomniałam sobie nagle o rachunku do zapłacenia. Pani w recepcji hotelu pozwoliła mi skorzystać z komputera. Po raz pierwszy, samodzielnie wykonałam płatności za pośrednictwem elektronicznego konta. Zobaczyłam dumę w oczach córki, kiedy opowiedziałam jej o tym po powrocie!”

***

W konkursie na najlepszą historię uczestnika kursu „O finansach… w bibliotece” biblioteki zgłaszały przygotowany filmik lub prezentację zawierającą najlepsze historie uczestników spotkań edukacyjnych o tematyce finansowej, przeprowadzonych w ramach tegorocznej edycji projektu oraz pisemną wypowiedź Przedstawiciela pokolenia – uczestnika kursu..

Jak nowe umiejętności i wiedza zdobyte w czasie spotkań kursu „O finansach…” wpłynęły na moją codzienność? Czy dzięki nowej wiedzy o domowych finansach udało mi się zrealizować swoje cele, marzenia? Jakie odniosłam/em korzyści uczęszczając na kurs? – oto pytania, na które odpowiadali uczestnicy spotkań w swoich wypowiedziach.

Zdjęcia z seminarium podsumowującego:

ofb6 ofb5 ofb4 ofb3 ofb2 ofb1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s